איציק גנז PDF הדפסה דוא
איציק גנז

נולד בסמבור, פולין

ב - 2.1.1924

נפטר ב - 1.6.2009

בן למרדכי ואסתר גנזל

היה נשוי לשולה

אב לענת מאור,

יפתח, יואב ויובל

בשנת 1930 החליט אבי המשפחה להגר מפולין, אך ביקש קודם כל לבדוק אפשרות להגר לצרפת. נסע לפריז, מה שראה שם לא מצא חן בעיניו, ומשפחתה של אמו לחצה ושכנעה אותו לעלות לארץ-ישראל. חלק ממשפחתה של האם התגוררו בבית-אלפא.
לאחר ניסיון לחיות במגדיאל, הגיע איציק לבית-אלפא והוא בן שבע. כבר עם בואו עשה עליו הר הגלבוע רושם רב. בחברת הילדים – שבשנות ה-30 הייתה משותפת עם חפצי-בה - אימצו אותו שולמית ואליעזר סקלרץ.
בכיתה ו' נכנסו בני הקבוצה לתנועת השומר-הצעיר והודרכו על-ידי אברהם יפה, שהשתייך לקבוצה שנועדה להקים את קיבוץ תל-עמל והתגוררה עד לעלייה על הקרקע בחצר בית-אלפא.
עם הפילוג בבית-אלפא התפצלה גם המשפחה המורחבת: משפחת סקלרץ היו ב"שמאל", והמשיכו להתגורר בבית-אלפא, ומשפחת פרוכטר, שהשתייכה ל"ימין" עברה בעת הפילוג לרמת-יוחנן.
במצב החברתי המתוח הוחלט שאיציק יחזור למשך תקופת ביניים לחיפה, אל הוריו. שם חי שלוש שנים והיה חבר בתנועת המחנות העולים. כאשר סיים את כיתה ח' חזר לבית-אלפא. קבוצת הבנים הבכורים עברה ללמוד במשמר-העמק ואיציק נותר בבית-אלפא עם גברוש.
איציק ושולה הפכו לזוג ונישאו ב-1947 אצל הרב בכפר-יחזקאל. כעבור שנה נולדה הבת הבכורה ענת. במלחמת העצמאות לא גויס, בשל בעיות בריאות, והצטרף לחי"ש האזורי.
במשך שנים ניהל איציק את ענף גן-הירק, ענף גדול ומרכזי, שני בגודלו בין ענפי החקלאות בקיבוץ, שהשתרע בשיאו על שטח של כ-700 דונם. גידלו בו תפוחי-אדמה, גזר, דלועים, כרובית ועגבניות. לאחר מספר שנים הכניס את גידול סלק-הסוכר לקיבוץ, שהסתבר לאחר מעט שנים כלא-רווחי. איציק, חקלאי בנשמתו, היה שותף לגם להכנסת הכותנה לבית-אלפא, ענף שהפך למרכזי ומכניס.
ב-1955 יצא לקורס מרכזי-משק שהתקיים במדרשת "רופין" ולמד במשך שנתיים. כאשר סיים את הקורס חזר לקיבוץ, נבחר למרכז-משק והחליף את פודי קרפ. שימש בתפקיד ארבע שנים, אחר-כך חזר לחקלאות, וכעבור שנתיים נבחר לגזבר, אם כי לא ממש רצה בכך, והחליף את מישקה ארזי. תפקיד זה מילא במשך שלוש שנים (1964-1962).
לאחר מכן החל לעבוד במועצה האזורית גלבוע, כרכז הוועדה החקלאית, יו"ר מל"ח ויושב-ראש הניקוז האזורי, ושימש כסגן לראש המועצה. במקביל לעבודה זו ניהל גם את "אגודת המים" בעמק-חרוד. לאחר שסיים את עבודתו במועצה, המשיך לנהל את אגודת המים עוד תשע שנים. כאשר סיים איציק את עבודתו בחוץ, חזר לקיבוץ והחל להשתלב במפעל קב-קור.
שימש חבר במזכירות ובמוסדות כלכליים וחברתיים בקיבוץ. במשך שנים רבות עסק גם במעקב אחר כמויות הגשם, והיה לו מנוי מטעם השרות המטאורולוגי לעקוב, לרשום ולדווח להם, וגם למעוניינים באזור. במשך החורף רשם את כמויות הגשם המעודכנות על לוח שהוצב בכניסה לחדר-האוכל, לנוחיות החברים. לאחר מותו, קיבלה שולה תעודה מהשרות המטאורולוגי ובו צוינה הערכתם הרבה לשירותו.